Ciao!
Po długiej przerwie przyszła pora na kontynuację wpisu o mojej wizycie w Rzymie! W pierwszym wpisie z tej serii mogłeś dowiedzieć się:
– ile kosztują loty
– jak poruszać się po Rzymie
– poznać ceny jedzenia oraz tajemnicze coperto
– poznać aplikację moovit
Dzisiaj pora na podstawę podstaw – czyli część zabytków Rzymu, które udało mi się zobaczyć przelotem. Przelotem, bo gdybym mogła poświęcić czas na ich zwiedzanie… Mój wyjazd musiałby trwać co najmniej tydzień!
Plac Wenecki
To bardzo ogólne pojęcie, gdyż przy Placu Weneckim znajduje się szereg miejsc wartych obejrzenia:
– Pałac Wenecki (Piazza Venezia) i ogrody pałacowe
– Kościół Św. Marka (San Marco)
– Pałac Bonapartego
– Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, il Vittoriano) zwany też pomnikiem Wiktora Emanuela II
– Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego
– Forum Traiani czyli Forum Trajna
Samo to starczy na pełne 2 dni zwiedzania! Niemniej, my byliśmy w pracy – więc udało nam się zobaczyć tylko podstawowe budowle z zewnątrz.
Ołtarz Ojczyzny
To najbardziej widoczna budowla z każdej części placu. Jest uznawany za otwarte muzeum, co znaczy, że po przekroczeniu bram, jesteśmy już na terenie muzeum na świeżym powietrzu. Wspinając się po stopniach na taras możemy zobaczyć panoramę Rzymu z naprawdę wysoka… Jest też możliwość wjechania na panoramiczny taras widokowy na dachu, lecz jest ona płatna. Charakterystyczne punkty tego obiektu to posąg Wiktora Emanuela II z brązu, posągi dwóch kwadryg oraz fontanny po obu bokach budowli – Fontana del Tirreno oraz Fontana dell’Adriatico.
Kościoły! Dużo kościołów!
Chyba najsłynniejszym jest bazylika św. Marka, przylegająca do fasad Pałacu Weneckiego. Ja jednak dużo czasu spędziłam oglądając kopułę kościoła Najświętszego Imienia Maryi na Forum Trajana. Nie da się go przeoczyć, to chyba najbardziej okazała kopuła w okolicy! W środku znajduje się sześć kaplic, żałuję, że nie było czasu by zwiedzić wnętrze.
Panteon (Pantheon)
Jedyny antyczny monument w Rzymie zachowany w swej oryginalnej formie. Prace nad nim zakończono w 125 roku (około), zatem sam budynek ma prawie 1900 lat! Jest to trzecia budowla wzniesiona w tym miejscu, poprzednie dwie zniszczone zostały przez pożary. Teren, na którym jest zbudowany określa się Polem Marsowym. Słynny napis na froncie oznacza właśnie kto odpowiada za odbudowanie Panteonu w formie, którą znamy dzisiaj.
M. AGRIPPA. L. F. COS. TERTIVM. FECIT.
“Wzniesiony przez Marka Agrypę, syna Lucjusza, konsula po raz trzeci“
Wejście do Panteonu jest darmowe.

Fontanna Pantheonu, zwana fontanną z obeliskiem
Fontanna znajdująca się na środku placu przy Panteonie. Wyrzeźbił ją Leonardo Sormani, jednak na życzenie papieża Grzegorza XIII, zmieniono projekt, który miał m.in zawrzeć w centrum fontanny obelisk Ramzesa II. Oryginalne posągi zostały zastąpione kopiami (dłuta Luigi Amici).
Napis u stóp obelisku głosi:
CLEMENS XIPONT. MAX.FONTIS ET FORIORNAMENTOANNO SAL.MDCCXIPONTIF. XI
Klemens XI, Papież [zamówił] ozdoby fontanny i placu w roku 1711; w 11 roku swojego pontyfikatu
Fontana Di Trevi
Pozycja, która zaparła mi dech w piersiach. Absolutnie zjawiskowa, hipnotyzująca, najbardziej znana fontanna Rzymu.
Forma fontanny tworzy fasadę budynku. Jest zasilana akweduktem, który zasila również fontannę Barcaccia u podnóża Schodów Hiszpańskich. Centralna postać fontanny to Okeanos otoczony przez dwa trytony (symbolizujące Kastora i Polluxa). Okeanos znajduje się w rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy, z czego jeden jest spokojny, a drugiego bóg próbuje ujarzmić. Symbolizuje to dwa różne stany morza – ciszę i sztorm. Statuy umieszczone na balustradzie symbolizują cztery pory roku, natomiast kobiece postaci – Zdrowie i Obfitość.

Do fontanny najłatwiej się dostać pieszo.
Largo di Torre Argentina
Plac utworzony po wyburzeniu średniowiecznej zabudowy, zawierający pozostałości budowli z czasów republiki rzymskiej (res. publica Romana) – cztery niewielkie świątynie oraz fragment Teatru Pompejusza. Bardzo klimatyczny i melancholijny.


Kościół San Carlo alle Quattro Fontane
Kolejna przepiękna fasada kościoła. Jest ich tak wiele w Rzymie, że nie sposób napatrzeć się na każdy jeden. Zbudowany pomiędzy 1634 a 1638 rokiem barokowy Kościół zaprojektowany przez Francesco Borromini. Pełna historia kościoła TUTAJ.

In honorem SS Trinitatis et Divi Caroli MDCLXVII
Na cześć Świętej Trójcy i [Carlo Borromeo], 1667 r. – włoskiemu kardynałowi, arcybiskupowi Mediolanu, uznany za świętego, kanonizowany w 1610 r. przez Pawła V.
Watykan
Tego Państwa nie muszę nikomu przedstawiać. Plac św. Piotra z bazyliką św. Piotra to miejsce znane każdemu, bez względu na wyznawaną religię. Zaprojektowany w 1656 r. przez Berniniego, otoczony kolumnadą z posągami 140 świętych. W centralnym miejscu placu znajduje się jeden z 13 egipskich obelisków Rzymu; w krańcach placu, symetrycznie stoją 2 fontanny.
Na placu podczas kanonizacji Jana Pawła II było aż około 800 tysięcy wiernych!
Nie opowiem Wam nic o Koloseum, Pałacu Weneckim i ogrodach, Schodach Hiszpańskich… Bo zwyczajnie byłam tam tylko przelotem! Baaa, dalej uważam, że nie widziałam nic a nic, gdyż nie było mi dane wejść do żadnej z Bazylik! Rzym dalej jest na mojej liście “do zwiedzania” i to więcej niż raz. To miasto, w którym mogłabym spędzić końcówkę życia, popijając espresso i czytając gazetę.
Następnym razem na pewno odwiedzę także Palazzo Bonaparte…tylko spójrzcie na to wnętrze TUTAJ!
Poniżej parę zdjęć ze spaceru:
A tutaj moje ulubione zdjęcie… Watykan wyłaniający się zza budynków.

Na dzisiaj to tyle! Marny ze mnie turysta póki co, lecz mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi dodasz parę miejscówek do zwiedzenia do swojej “Bucket list”. W końcu, marzenia trzeba spełniać, a ponowna wycieczka do Rzymu jest jednym z moich!